Konwersatorium PW - Dr Joseph Monkowski

Dr Joseph Monkowski wygÅ‚osi odczyt pt. â€žFrom Tenured Professor to Silicon Valley Entrepreneur – How It Is Being Done in America", 11.06.2015

Dr Joseph Monkowski jest założycielem, prezesem i dyrektorem technicznym Pivotal Systems Corporation, wiodącej firmy wdrożeniowej in situ monitoringu i procesów kontrolnych technologii w przemyśle półprzewodnikowym.
Dr Monkowski rozpoczÄ…Å‚ karierÄ™ w 1979 r.  jako profesor elektroniki w Penn State University, gdzie zajmowaÅ‚ siÄ™ badaniami nad technologiÄ… przyrzÄ…dów półprzewodnikowych.

W 1986 r. współtworzył Monkowski-Rhine, Inc. (MRI) - firmę projektującą i produkującą aparaturę technologiczną, w której był prezesem i dyrektorem technicznym. W tamtym czasie dr J. Monkowski i jego zespół zaprojektowali i stworzyli zaawansowaną, opatentowaną metodę osadzania chemicznego z fazy gazowej (CVD), która zdobyła w 1991 r. nagrodę R&D 100 Award.

W 1989 r., MRI zostaÅ‚a sprzedana Lam Research Corporation,  jednej z najwiÄ™kszych firm Å›wiatowych, produkujÄ…cych urzÄ…dzenia do technologii półprzewodnikowej. Dr J. Monkowski zostaÅ‚ wiceprezesem wykonawczym i dyrektorem technicznym Lam Research. Pod jego zarzÄ…dem, Lam rozwinÄ…Å‚ i skomercjalizowaÅ‚ technologiÄ™ urzÄ…dzeÅ„ plazmowych do procesów trawienia w produkcji krzemowych ukÅ‚adów scalonych, co staÅ‚o siÄ™ istotne w zwiÄ™kszeniu udziałów rynkowych Lam z 14% w 1989 r. do 30% w 1993, czyniÄ…c z firmy Å›wiatowego potentata w tej dziedzinie. W 1998 r. doÅ‚Ä…czyÅ‚ do Advanced Energy Industries, gdzie jako viceprezes Business Development, odpowiedzialny za strategiÄ™ rozwoju, doprowadziÅ‚ firmÄ™ do pozycji lidera na rynku producentów aparatury do technologii półprzewodnikowej.

W 2003 r., dr J. Monkowski założył Pivotal Systems Corporation i 2004 r. uzyskał finansowanie od inwestorów prywatnych (venture capital).

W 2011 r., jeden z produktów Pivotal wygrał R&D 100 Award. Obecnie, Pivotal Systems sprzedaje produkty firm wiodących na świecie w technologii półprzewodnikowej, takich jak Samsung i Intel oraz producentów aparatury technologicznej, takich jak Applied Materials i Lam Research.

Dr Monkowski uzyskaÅ‚ w Penn State University tytuÅ‚ doktora (Ph.D.) z elektroniki i tytuÅ‚ magistra (M.S.) inżynierii materiaÅ‚owej.

Konwersatorium odbÄ™dzie siÄ™ w czwartek, 11 czerwca 2015 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na dyskusjÄ™ i poczÄ™stunek w kawiarni Konwersatorium.

Dodatkowe informacje dostÄ™pne na stronie Konwersatorium