Konwersatorium PW - prof. Marek Abramowicz

Profesor Marek Abramowicz wygÅ‚osi odczyt pt. â€žCzarne dziury i paradoks siÅ‚y odÅ›rodkowej", 5.11.2015

Profesor należy do ścisłej czołówki najlepszych astrofizyków polskich. Zajmuje się teoretycznymi badaniami czarnych dziur, kwazarów, gwiazd neutronowych, dysków akrecyjnych, czy kwantową teorią grawitacji. Głównym narzędziem jego prac naukowych jest Ogólna Teoria Względności w warunkach silnych pól grawitacyjnych. Jest autorem około 200 recenzowanych publikacji naukowych, cytowanych łącznie około 9000 razy.

StudiowaÅ‚ astronomiÄ™ i matematykÄ™ na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim, po ukoÅ„czeniu studiów zostaÅ‚ zatrudniony w Centrum Astronomicznym im. MikoÅ‚aja Kopernika PAN. Po doktoracie wyjechaÅ‚ z kraju na wiele lat, przebywaÅ‚ w Stanford University, w University of Texas at Austin, w Oxford University, we wÅ‚oskim oÅ›rodku studiów zaawansowanych SISSA w TrieÅ›cie. WygraÅ‚ konkurs na stanowisko profesora w elitarnym, skandynawskim oÅ›rodku fizyki teoretycznej Nordita, zaÅ‚ożonym przez Nielsa Bohra, i przeniósÅ‚ siÄ™ do Kopenhagi. W 1993 r. otrzymaÅ‚ katedrÄ™ astrofizyki na Uniwersytecie w Goeteborgu, gdzie pracowaÅ‚ do emerytury. Obecnie powróciÅ‚ do CAMK PAN.

Konwersatorium odbÄ™dzie siÄ™ w czwartek, 5 listopada 2015 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na dyskusjÄ™ i poczÄ™stunek w kawiarni Konwersatorium.

Dodatkowe informacje dostÄ™pne na stronie Konwersatorium

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii