Interdyscyplinarne Seminarium Studiów ID, 26.03.2024

Zapraszamy na spotkanie seminaryjne w ramach studiów ID, w dniu 26 marca br.,  godz. 17.15-18.45 w sali 329 GG MINI, ul. Koszykowa 75, pt. “Modyfikacje genetyczne, które wygłosi prof. Ewa Bartnik z Wydziału Biologii UW.

Abstrakt:

Zawsze zmienialiśmy nasze środowisko, jamnik jest bliskim krewnym wilka a truskawka powstała we Francji w 18. wieku w wyniku krzyżówki gatunku z Chile z gatunkiem pochodzącym z Ameryki Północnej. Od około 50 lat możliwe jest bezpośrednie modyfikowanie DNA – roślin, zwierząt, i także ludzkiego. Dzięki temu w aptekach jest ludzka insulina i najróżniejsze szczepionki. Na świecie jest teraz coraz więcej osób wyleczonych z różnych chorób za pomocą coraz bardziej skutecznej i nieustająco przerażająco drogiej terapii genowej, a także dzieci z podmienionymi mitochondriami i przynajmniej 3 dziewczynki w Chinach z modyfikowanym jądrowym DNA. Postaram się opowiedzieć co już jest możliwe i co może będzie w przyszłości w tej dziedzinie.