Konwersatorium PW - prof. Marek Demiański

Profesor Marek DemiaÅ„ski wygÅ‚osi odczyt pt. â€žOgólna teoria wzglÄ™dnoÅ›ci - teoria i zastosowania", 26.11.2015

Profesor Marek DemiaÅ„ski jest wybitnym specjalistÄ… z dziedzin astrofizyki relatywistycznej i kosmologii. Jego macierzystÄ… jednostkÄ… naukowÄ… od 1962 roku jest Instytut Fizyki Teoretycznej WydziaÅ‚u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na poczÄ…tku swojej drogi naukowej zajmowaÅ‚ siÄ™ matematycznymi i fizycznymi aspektami ogólnej teorii wzglÄ™dnoÅ›ci, od lat siedemdziesiÄ…tych zeszÅ‚ego stulecia zajmuje siÄ™ głównie astrofizykÄ… relatywistycznÄ… i kosmologiÄ…, w szczególnoÅ›ci procesem powstawania struktury we wszechÅ›wiecie, wÅ‚asnoÅ›ciami promieniowania reliktowego oraz naturÄ… ciemnej energii i ciemnej materii. Współpracuje z wieloma zagranicznymi oÅ›rodkami naukowymi np. Instytutem BadaÅ„ Przestrzeni Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, Instytutem Nielsa Bohra w Kopenhadze i Uniwersytetem Frederico II w Neapolu. ByÅ‚ profesorem wizytujÄ…cym w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym, na Uniwersytecie Stanu Teksas w Austin i od wielu lat współpracuje z Williams College w Massachusetts w USA.

Odczyt profesora Marka Demiańskiego jest zorganizowany w związku z obchodami 100-lecia obchodów Ogólnej Teorii Względności na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Konwersatorium odbÄ™dzie siÄ™ w czwartek, 26 listopada 2015 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na dyskusjÄ™ i poczÄ™stunek w kawiarni Konwersatorium.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii