Konwersatorium PW - prof. Marek Demiański

Profesor Marek Demiański wygłosi odczyt pt. „Ogólna teoria względności - teoria i zastosowania", 26.11.2015

Profesor Marek Demiański jest wybitnym specjalistą z dziedzin astrofizyki relatywistycznej i kosmologii. Jego macierzystą jednostką naukową od 1962 roku jest Instytut Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku swojej drogi naukowej zajmował się matematycznymi i fizycznymi aspektami ogólnej teorii względności, od lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia zajmuje się głównie astrofizyką relatywistyczną i kosmologią, w szczególności procesem powstawania struktury we wszechświecie, własnościami promieniowania reliktowego oraz naturą ciemnej energii i ciemnej materii. Współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi np. Instytutem Badań Przestrzeni Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, Instytutem Nielsa Bohra w Kopenhadze i Uniwersytetem Frederico II w Neapolu. Był profesorem wizytującym w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym, na Uniwersytecie Stanu Teksas w Austin i od wielu lat współpracuje z Williams College w Massachusetts w USA.

Odczyt profesora Marka Demiańskiego jest zorganizowany w związku z obchodami 100-lecia obchodów Ogólnej Teorii Względności na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Konwersatorium odbędzie się w czwartek, 26 listopada 2015 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na dyskusję i poczęstunek w kawiarni Konwersatorium.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii