Obchody 10-lecia Centrum Studiów Zaawansowanych PW

Centrum Studiów Zaawansowanych obchodzi w 2018 roku 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji specjalny odczyt pt. "How to Tell the Ducks from the Rabbits Mathematics of Visual Illusions" wygłosi znakomity gość, profesor Ian Stewart z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii, wybitny matematyk, znany na całym świecie popularyzator nauki.

Odczyt odbędzie się o godz. 15.15, 12 kwietnia 2018 r. w Małej Auli Gmachu Głównego PW. W ramach uroczystości nastąpi uroczyste nadanie profesorowi Ianowi Stewartowi specjalnego Wyróżnienia Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej „Kosmos Pitagorasa”, którego motto brzmi Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque [Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha]. Laureatowi zostanie wręczona statuetka wyróżnienia, w formie kryształowego dwunastościanu foremnego.

Idea Centrum powstała już w 2000 r., wraz z pierwszą ofertą wykładów na poziomie zaawansowanym, adresowaną do studentów studiów doktoranckich. Jednakże oficjalnie, jako Centrum Studiów Zaawansowanych PW zostało powołane 1 lutego 2008 r. na mocy zarządzenia rektora Politechniki Warszawskiej.

Podstawowym celem Jednostki jest multidyscyplinarność i wielowymiarowość podejmowanych działań, mając na uwadze podnoszenie poziomu badań naukowych oraz jakości kształcenia na studiach magisterskich i doktoranckich.

Jako jednostka pozawydziałowa, Centrum w strukturze Uczelni stanowi wyjątkową przestrzeń do organizacji szerokiej oferty kształcenia, opierającej się na interdyscyplinarnych wykładach, odczytach, sympozjach, warsztatach i wielu innych inicjatywach, które – z racji strukturalnych i tematycznych ograniczeń wydziałowych – nie mogłyby odbywać się efektywnie w innym miejscu na Uczelni.

Centrum tworzy przyjazną przestrzeń do integracji różnych wydziałów PW w ramach wspólnie realizowanych zadań. Zrzesza wybitnych profesorów, młodą kadrę akademicką oraz ambitnych, najzdolniejszych doktorantów Uczelni. Kadrę dydaktyczną Centrum tworzą naukowcy prezentujący niestandardowe, interdyscyplinarne podejście do przekazywanej wiedzy z myślą o aktywizowaniu potencjału drzemiącego w młodych umysłach. Dzięki temu realizowana jest twórcza wymiana intelektualna pomiędzy pokoleniami oraz różnymi środowiskami akademickimi, prowadząca do nowatorskich rozwiązań badawczych i poznawania złożoności zagadnień naukowych o międzyobszarowym charakterze.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi wydarzenia:

Biografia prof. Iana Stewarta

Zaproszenie na obchody 10-lecia CSZ PW

Nadanie Wyróżnienia CSZ PW

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii: