Seminarium uczelniane "Horyzonty Dyscyplin Nauki", 15.05.2025
Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki.
Seminarium ma na celu przedstawienie osiągnięć zespołów reprezentujących poszczególne dyscypliny nauki w Politechnice Warszawskiej. W planowanym spotkaniu, dotyczącym filozofii pt."Filozofia w dobie nauki i technologii", wykładowcy z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW przedstawią dwa tematy: "Zaproszenie do filozofii nauki" - prelegent dr hab. Antonio Vassallo oraz "Filozofia dla technologii: wzmocnić komunikację za pomocą życzliwej SI" - prelegenci dr Maciej Kulik i mgr Ewelina Gajewska. Moderatorem spotkania będzie dr Bartłomiej Skowron (WAiNS).
Zaproszenie do filozofii nauki
Wbrew powszechnym przekonaniom, filozofia nie zajmuje się już tylko starożytnymi rozważaniami o sensie życia. Na naszym Wydziale badamy, w jaki sposób współczesna filozofia może krytycznie angażować się w praktyki naukowe i technologiczne oraz jak może je współtworzyć. Nasze zespoły badawcze koncentrują się na filozofii fizyki, filozofii matematyki – ze szczególnym uwzględnieniem topologii i teorii kategorii – oraz filozofii informatyki i algorytmów. Zajmujemy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia aktualnej debaty naukowej: od podstaw teorii kwantowej, przez struktury matematyczne i logikę, aż po wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i etyką algorytmiczną. W swoim wystąpieniu pokażę, jak filozofia może współdziałać z nauką i technologią. Filozofia, którą uprawiamy, nie jest reliktem przeszłości, lecz narzędziem pogłębionego myślenia – pozwalającym lepiej rozumieć, co właściwie robimy jako naukowcy i inżynierowie.
Filozofia dla technologii: wzmocnić komunikację za pomocą życzliwej SI
Digitalizacja szybko przekształca nasze społeczeństwa, przekształca dynamikę naszych interakcji, przekształca kulturę naszych debat. Jednym z głównych zagrożeń związanych z digitalizacją – które objawia się w niewłaściwych zachowaniach online, takich jak mowa nienawiści, fake news, czy bańki informacyjne – jest brak życzliwości, która stanowi podstawę efektywnej i moralnie dobrej komunikacji. Tak więc, gdy ogniskujemy nasze skupienie wokół fundamentalnego wymogu konstruktywnych, rozsądnych i odpowiedzialnych interakcji, wówczas przeciwdziałanie złej woli i promowanie życzliwości staje się naszym głównym zadaniem. W tej prezentacji czerpiemy pojęcia sprawiedliwości, życzliwości i racjonalności od Sokratesa i Arystotelesa, aby pokazać, że odwieczne pytania filozofii są we współczesnych kontekstach technologii cyfrowej bardziej istotne niż kiedykolwiek. Wyjaśniamy, że kluczowe kategorie etyki komunikacji w przestrzeniach online, takie jak mowa nienawiści, zasada życzliwości i życzliwa sztuczna inteligencja, powinny opierać się na solidnych fundamentach filozoficznych. W ten sposób zarysowujemy metodę opracowaną przez Laboratorium Nowego Etosu, aby zaproponować konkretne rozwiązania technologiczne oparte na AI, takie jak wirtualny moderator dyskursu, automatyczne wykrywanie mowy nienawiści oraz życzliwy doradca etyczny. Łącząc analizę filozoficzną i empiryczną metodę lingwistyki korpusowej, pokazujemy, że filozofia i technologia muszą się ze sobą przeplatać, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata.
Spotkanie online odbędzie się 15 maja 2025 r. o godz. 16.15 na platformie TEAMS.
Obowiązują zapisy na wydarzenie pod linkiem: seminarium.
W przypadku dodatkowych pytań, prosimy kierować je na adres hdn.csz[at]pw.edu.pl
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium.