JAK ENERGOELEKTRONIKA ZMIENIA WSPÓŁCZESNE OBLICZE ELEKTROTECHNIKI, 20.05.2021

Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na otwarte spotkanie zdalne z cyklu Konwersatorium PW pt. „Jak energoelektronika zmienia współczesne oblicze elektrotechniki”. Głównym prelegentem będzie prof. Mariusz Malinowski z Wydziału Elektrycznego PW. Osobami towarzyszącymi w dyskusji będą prof. Lech Grzesiak (Wydział Elektryczny PW), prof. Stanisław Janeczko (Centrum Studiów Zaawansowanych PW, Wydział MINI PW), prof. Marek Jasiński (Wydział Elektryczny PW).

Prof. Mariusz Malinowski obecnie jest Prorektorem ds. Nauki Politechniki Warszawskiej (od 2020 roku), a przed powołaniem do tej funkcji pełnił rolę Kierownika Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Jest także członkiem Rady Doskonałości Naukowej pierwszej kadencji oraz prezydentem elektem IES – IEEE Industrial Electronics Society – największego na świecie międzynarodowego technicznego stowarzyszenia zawodowego. Za swoją pracę badawczą otrzymał wiele nagród i medali, w tym międzynarodowych nagród badawczych. Jest także współautorem ponad 150 opracowań technicznych i sześciu książek.

Energoelektronika (ang. power electronics) jest dynamicznie rozwijającą się nauką znajdującą swoje powszechne zastosowanie w takich obszarach jak odnawialne źródła energii, elektromobilność, magazyny energii i inteligetne sieci elektroenergetyczne. Rozwój energoelektroniki jest możliwy dzięki nowoczesnym wysokonapięciowym i wysokoprądowym elementom półprzewodnikowym (Si, SiC, GaN), wydajnym obliczeniowo układom mikroprocesorym/FPGA oraz zaawansowanym metodom sterowania. W ramach spotkania zostaną przedstawione przykładowe zastosowania energoelektroniki w układach pozyskiwania energii z wiatru, słońca i wody, układów napędowych o sterowaniu wektorowym  w elektromobilności oraz inteligentnych sieci elektroenergetycznych z wykorzystaniem transformatora energoelektronicznego

Spotkanie odbędzie się 20 maja 2021 r. o godz. 16:15 pod adresem: https://zoom.us/j/4405647175

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wydarzeniu i dyskusji.