Seminarium uczelniane "Horyzonty Dyscyplin Nauki", 19.10.2023

Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki pt. „Badania transdyscyplinarne na przykładzie polskich startupów”/ Transdisciplinary research on the example of Polish startups.

Spotkanie online odbędzie się w języku angielskim na platformie TEAMS.

Seminarium ma na celu przedstawienie osiągnięć zespołów reprezentujących poszczególne dyscypliny nauki w Politechnice Warszawskiej. Proponowane spotkanie w cyklu będzie dotyczyło dyscypliny Nauki o zarządzaniu i jakości, omówione zostaną zagadnienia pionierskich badań startupów jako podstawy dla modelu wsparcia przedsiębiorczości innowacyjnej w Polsce.

Choć startupy to stosunkowo mała grupa podmiotów gospodarczych (w Polsce szacuje się ją na około 5 tys. podmiotów), to wzbudza ona nieproporcjonalnie duże zainteresowanie i emocje – nie tylko wśród przedsiębiorców i inwestorów, ale i naukowców, a nawet polityków. Startupy oferują innowacyjne rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach, podnoszą efektywność procesów biznesowych, usprawniają produkcję przemysłową, wspomagają procedury medyczne, a przy okazji są wizytówką i świadectwem efektywnego ekosystemu innowacji w kraju swojego pochodzenia. „Polowanie na jednorożce" (czyli startupy wycenione na ponad 1 mld dolarów) wciąż trwa. Badania transdyscyplinarne oznaczają natomiast sytuację, w której interesariusze prowadzonych badań są znacząco zaangażowani w te badania na jak najwcześniejszym etapie. Mogą nimi być zarówno obiekty badań, jak i strony trzecie, które dzięki nowej wiedzy osiągają korzyści lub realizują swoje cele. Podczas seminarium zostanie wyjaśnione, dlaczego badania startupów w Polsce i w Grupie Wyszehradzkiej wpisują się w koncepcję badań transdyscyplinarnych i jak udało się zdyskontować ten fakt w kontekście ewaluacji dyscypliny naukowej. Koreferentki uzupełnią ten temat o znaczenie analogicznych badań prowadzonych na Węgrzech oraz o sposób i kierunki wykorzystania wyników badań „Polskie Startupy” przez instytucje państwowe programujące i realizujące wsparcie dla ekosystemu startupów w Polsce.

Prelegentką seminarium będzie dr hab. Agnieszka Skala-Gosk (Wydział Zarządzania PW), zaś koreferentkami dr. hab. Andrea Szalavetz z Instytutu Gospodarki Światowej w Centrum Studiów Ekonomicznych i Regionalnych w Budapeszcie oraz Eliza Kruczkowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. Mieczysław Morawski (Wydział Zarządzania PW).

Seminarium online odbędzie się dnia 19 października 2023 r. o godz. 16.15 na platformie TEAMS. Link do rejestracji na spotkanie znajduje się tutaj, zaś szczegóły dołączania do spotkania tutaj.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy kierować je na adres hdn.csz[at]pw.edu.pl

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium.