WORKSHOP on Mathematics for Industry (WMI), 25-29.09.2023

Centrum Studiów Zaawansowanych zaprasza na warsztaty WORKSHOP on Mathematics for Industry, Podstawy matematyki w strukturach nanomedycyny i sensorach życia. Warsztaty odbÄ™dÄ… siÄ™ 25-29 wrzeÅ›nia 2023 na na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Warsztaty składają się z regularnych prelekcji wygłaszanych przez uczestników, wraz z kilkoma mini-wykładami na temat zastosowań matematyki w naukach inżynieryjnych i technicznych, w tym:

• PaweÅ‚ DÅ‚otko, "Introduction to Topological Data Analysis" (abstract: PDF),
  • Arimura Hidetaka, "Medical imaging signatures with topology for cancer" (abstract: PDF),
  • Shunsuke Ichiki, "Singularity theory and its applications to strongly convex multiobjective optimization problems" (abstract: PDF),
  • Jan Mielniczuk, "Modelling Regression Dependencies" (abstract: PDF),
  • Dariusz PlewczyÅ„ski, "Unveiling the Dynamic Nuclear Landscape: A Mini-Course on 3D Human Genome Modelling" (abstract: PDF).

Szeroka tematyka prelekcji będzie obejmować takie zagadnienia, jak :

• PrzemysÅ‚aw Biecek, "Explanatory Model Analysis"
  • Tomasz CieÅ›lak, "(In)stability of spiral vortex sheets"
  • Karol Ćwieka, "Virtual design of nanocomposites for tunable visible-light plasmon-enhanced photocatalytic transformations"
  • Toshizumi Fukui, "Pseudospheres from singularity theory view-point with a classification of 2-soliton surfaces"
  • Leon Gradon, "Formation of nanostructured functional particles with the spray-drying method"
  • Naoki Hamada, "Brief Introduction to Topology for Multi-objective Optimization"
  • Yuichi Ike, "Persistent Homology and Machine Learning"
  • Lucía Ivonne Hernández Martínez, "Bautin bifurcation in a minimal model of immunoediting"
  • StanisÅ‚aw Janeczko, "Exotic shapes of nano-spherical structures - new DNA coding"
  • Konstanty Junosza-Szaniawski, TBA
  • Shizuo Kaji, "Synergies of medicine, physics, and mathematics in medical imaging"
  • Kenji Kajiwara, TBA
  • Konrad Kisiel, "Plasticity - Modeling and mathematical analysis"
  • Miyuki Koiso, "Developable surfaces with curved folds and applications"
  • Bartosz KoÅ‚odziejek, "Learning Permutation Symmetry of a Gaussian Vector"
  • Shigeki Matsutani, "Supercoiled structure of DNA and hyperelliptic functions"
  • Naomichi Nakajima, "Information geometry of positive measures"
  • Mariusz NiewÄ™gÅ‚owski, TBA
  • Takashi Nishimura, "On envelopes created by circle families in the plane (a joint work with Yongqiao Wang)"
  • Zbigniew PeradzyÅ„ski, "Calcium waves sustained by calcium influx through mechanically activated channels in the cell membrane"
  • Hiroshi Teramoto, "On constraint qualifications in multi-objective optimization problems"

Warsztaty odbÄ™dÄ… siÄ™ w gmachu  WydziaÅ‚u Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 75, Warszawa).

Szczegółowy program warsztatów

więcej informacji na stronie:

Komitet naukowy WMI

• Tomasz CieÅ›lak (Warsaw)
  • Wojciech Domitrz (Warsaw)
  • Leon GradoÅ„ (Warsaw)
  • Naoki Hamada (KLab Inc.)
  • Yuichi Ike (Kyushu)
  • StanisÅ‚aw Janeczko (Warsaw)
  • Shizuo Kaji (Kyushu)
  • Kenji Kajiwara (Kyushu)