Interdyscyplinarne Seminarium Studiów ID, 14.05.2024

Zapraszamy na spotkanie seminaryjne w ramach studiów ID, w dniu 14 maja br.,  godz. 17.15-18.45 w sali 329 GG MINI, ul. Koszykowa 75, pt. “Usłyszeć obraz, czyli czym jest audiodeskrypcja, które wygłosi Anna Pięcińska. 

Prelegentka jest językoznawcą, historykiem sztuki i żeglarzem. Jej zainteresowania naukowe to teoria i praktyka przekładu - zwłaszcza intersemiotycznego, historia ubioru, humorologia, semantyka i glottodydaktyka. Od siedmiu lat współpracuje z Fundacją Kultury bez Barier jako audiodeskryptor. Opisywała dzieła sztuki między innymi dla Muzeów Narodowych w Warszawie, Gdańsku i Lublinie; Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Łazienek Królewskich oraz wielu innych instytucji muzealnych w Polsce i w Rzymie. Zajmuje się popularyzacją audiodeskrypcji nie tylko jako narzędzia pozwalającego osobom z dysfunkcjami wzroku uczestniczyć w kulturze, ale też jako formy alternatywnego obcowania ze sztuką w świecie zdominowanym przez wzrokocentryzm. Ponadto na antenie Radia dla Ciebie opowiada o poprawnej polszczyźnie.

Abstrakt:

- Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy można usłyszeć obraz?

- Jak to usłyszeć? – zapytacie. - Przecież obraz jest do patrzenia!

- Noo, tak, ale czy nie można by spróbować zapoznać się z nim za pomocą innych zmysłów?

Audiodeskrypcja to jeden ze sposobów umożliwienia osobom z dysfunkcjami wzroku kontaktu z kulturą i sztuką. Jest to specjalnie ustrukturyzowany opis dzieła sztuki, filmu, spektaklu czy innego przejawu kultury. Osoba niewidoma może posłuchać takiego opisu i wyobrazić sobie, co malarz ukazał na płótnie, albo jak wygląda haftowany strój ludowy czy wykwintna filiżanka z osiemnastowiecznego serwisu.

- Czy taki opis jest stuprocentowo skuteczny? – zapytacie.

- Audiodeskrypcja to przekład – w dodatku przekład intersemiotyczny, czyli w pewnym sensie podwójnie skomplikowany, bo przekracza granice systemów znakowych – obraz trzeba przetłumaczyć na słowa. I tak jak przekład sztuk Szekspira czy pism filozoficznych Woltera nie daje nam pełnego dostępu do oryginału, ale pozwala się do niego przybliżyć, tak i audiodeskrypcja nie jest tożsama z obrazem, spektaklem czy rzeźbą, ale otwiera alternatywną ścieżkę dostępu do dzieła sztuki i umożliwia uczestnictwo w kulturze osobom, które przez wiele lat były z tego uczestnictwa wykluczane.

- A czy audiodeskrypcja może się do czegoś przydać widzącym?