Czwarte Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW przyznane profesorowi Ianowi Stewartowi

Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych „Kosmos Pitagorasa” Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque dla profesora Iana Stewarta z Uniwersytetu w Warwick, 12.04.2018 r.

12 kwietnia 2018 roku po raz czwarty przyznano Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque – „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha”.

Uroczystość zorganizowana tego dnia w Małej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej poświęcona była obchodom 10-lecia działalności Centrum Studiów Zaawansowanych. Punktem kulminacyjnym uroczystości stało się uhonorowanie gościa specjalnego Profesora Iana Stewarta z Uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania) Wyróżnieniem Centrum Studiów Zaawansowanych „Kosmos Pitagorasa”. Wręczeniu statuetki CSZ w postaci kryształowego dwunastościanu z wtopionym zarysem Akademii Platona i nadania Profesorowi tytułu Mistrza Centrum Studiów Zaawansowanych PW towarzyszyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz Uczelni, m.in. Rektor PW- prof. Jan Szmidt, Prorektor ds. Nauki – prof. Rajmund Bacewicz oraz prof. Marianna Jacyna, prof. Mirosław Karpierz, prof. Zbigniew Brzózka, prof. Franciszek Krok, Prof. Józef Lubacz, prof. Jan Słyk, wicedyrektor CSZ dr Piotr Przybyłowicz, prof. PW,  zaproszeni goście zewnętrzni m.in. p. Agnieszka Slósarska (ATDI), prof. Zbigniew Marciniak, prof. Michael Giersig, prof. Ewa Bartnik, prof. Jan Piela, prof. Marek Demiański, dr Leszek Mellibruda, prof. Kazimierz Stępień, prof. Marek Trippenbach, prof. Marek Kuś, oraz studenci i uczniowie liceów z całej Polski.

Po inauguracji uroczystości przez  dyrektora Centrum Studiów Zaawansowanych prof. Stanisława Janeczki,  przemówił  Rektor PW, prof. Jan Szmidt oraz były Rektor  PW, prof. Włodzimierz Kurnik, którzy podkreślili szczególną rolę i wartości, jakie wnosi działalność Centrum dla całokształtu misji Politechniki Warszawskiej jako uczelni wyższej. Laudację na cześć laureata Wyróżnienia prof. Iana Stewarta wygłosił dr Krzysztof Ciesielski, matematyk z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szeroki wachlarz zainteresowań oraz wszechstronny dorobek prof. Stewarta jako naukowca, matematyka, popularyzatora nauki oraz pisarza, laureata licznych międzynarodowych nagród, posiadacza pięciu tytułów honoris causa świadczą o tym, że wybitna działalność tegorocznego laureata doskonale odzwierciedla motto przyznanego wyróżnienia:  Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque – „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha”.

Uroczystość uświetnił wykład prof. Iana Stewarta pt. "How to Tell the Ducks from the Rabbits Mathematics of Visual Illusions" oraz występ Polskiego Kwartetu Fletowego z klasycznymi utworami J.S. Bacha, W.A. Mozarta, N. Paganiniego, E.Bozzy.

W ramach kontynuacji uroczystości obchodów 10-lecia Centrum Studiów Zaawansowanych w dniach 13-15 kwietnia 2018 odbyło się sympozjum "Recognition and Creation in Science and Technology" w Sterdyni, którego honorowym gościem był laureat wyróżnienia CSZ  prof. Ian Stewart.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką tegorocznego laureata prof. Iana Stewarta:

oraz relacją fotograficzną z wydarzenia.