Seminarium uczelniane "Horyzonty Dyscyplin Nauki", 18.04.2024

Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki pt. „Mikroskopia bez znaczników” (grant ERC).

Spotkanie online odbędzie się na platformie TEAMS.

Seminarium ma na celu przedstawienie osiągnięć zespołów reprezentujących poszczególne dyscypliny nauki w Politechnice Warszawskiej. Proponowane spotkanie w cyklu będzie dotyczyło dyscypliny Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Nanoskopia optyczna zrewolucjonizowała koncepcję "widzieć znaczy wierzyć", lecz ograniczenia w zakresie pola widzenia i konieczność stosowania znaczników fluorescencyjnych pokazały, że nadal są aspekty do udoskonalenia. Obrazowanie żywych komórek w szerokim polu widzenia, bez ingerencji, jest kluczowe dla nauk biologicznych i biomedycznych. W związku z tym, próby zwiększania przepustowości informacyjnej (czasowo-przestrzenno-widmowej) poprzez żmudne zszywanie informacji z wielu mniejszych pól widzenia nie są satysfakcjonującym rozwiązaniem. Bezsoczewkowa mikroskopia holograficzna (BMH) naturalnie obchodzi problem ograniczeń pola widzenia, stosując rekonstrukcję hologramu w pełnym rozmiarze czujnika w celu uzyskania informacji o obiekcie bez stosowania znaczników. Główne wyzwanie, które pozostaje do pokonania w kontekście BMH, to niska rozdzielczość przestrzenna (~1 µm) i osiowa (~3 µm). Planowane jest przełamanie tej bariery, wprowadzając bezsoczewkową holotomograficzną nanoskopię w głębokim UV (DUV) jako proste, kompaktowe rozwiązanie, które może być łatwo stosowane wewnątrz komory inkubacyjnej i poza laboratorium – jako przeciwwagę dla skomplikowanych systemów opartych na soczewkach. Choć DUV jest zwykle stosowane do bio-sterylizacji ze względu na uszkodzenia DNA, w planach jest wykorzystanie BMH w paśmie DUV o bardzo niskiej intensywności do zwiększenia zrozumienia dynamiki pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w obrębie żywych kultur komórkowych, z unikalną precyzją na poziomie pojedynczych pęcherzyków. NaNoLens to pionierski obszar badań, co związane jest z wysokim ryzykiem, lecz potencjalne korzyści są również znaczące, otwierając możliwość nowego prostego nano-obrazowania o ultra-wysokiej przepustowości informacyjnej.

Prelegentem seminarium będzie dr hab. inż. Maciej Trusiak (Wydział Mechatroniki), koreferentem dr inż. Piotr Zdańkowski (Wydział Mechatroniki), a wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. inż. Desiré Rasolomampionona (Wydział Elektryczny).

Seminarium online będzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 16.15 na platformie TEAMS. Link do rejestracji na spotkanie znajduje się tutaj (szczegóły dołączania do spotkania można znaleźć tutaj).

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy kierować je na adres hdn.csz[at]pw.edu.pl

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium.