Pierwsze wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW przyznane profesorowi Krzysztofowi Maurinowi

15 grudnia 2014 roku po raz pierwszy nadano wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque – „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha”.Uroczystość zorganizowana tego dnia w siedzibie Centrum była poświęcona Profesorowi Krzysztofowi Maurinowi, twórcy Katedry Metod Matematycznych Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie uświetnili licznie przybyli goście, wśród których byli: prof. Rajmund Bacewicz, prof. Ewa Bartnik, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prof. Lech Czarnecki, dr Grzegorz Decewicz, prof. Marek Demiański, prof. Wojciech Domitrz, prof. Leon Gradoń, prof. Zbigniew Floriańczyk, prof. Mirosław Karpierz, prof. Jerzy Kijowski, prof. Franciszek Krok, prof. Zbigniew Lonc, prof. Zbigniew Pasternak-Winiarski, prof. Piotr Przybyłowicz, prof. Bronisław Pura, prof. Wiesław Pusz, dr hab. Piotr Sałtan, prof. Kazimierz Stępień, prof. Maciej Sypek, prof. Marek Trippenbach, prof. Paweł Urbański, prof. Tomasz Woliński, doktoranci z Katedry Metod Matematycznych Fizyki Wydziału Fizyki UW. Mieli Oni wyjątkową okazję wysłuchać wykładu profesora Krzysztofa Maurina pt. Refleksje o matematyce i filozofii oraz byli świadkami nadania Profesorowi wyróżnienia Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque i nadania tytułu Mistrza Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Bez wątpienia cały dorobek życia Profesora Krzysztofa Maurina czyni Go Mistrzem, ale najcenniejszym potwierdzeniem trafności nominacji profesora Krzysztofa Maurina do tego wyróżnienia, wydają się przypomniane przez profesora Stanisława Janeczko, Dyrektora Centrum, słowa św. Jana Pawła II (16-19 sierpnia 1980 roku, Castel Gandolfo): „Kiedy profesor Maurin mówił o pięknie matematyki można było pomyśleć, że transcendentalia: verum, bonum et pulchrum – charakteryzują ludzką działalność bez względu na to jaką się wybierze specjalizację”

Profesor Krzysztof Maurin otrzymał również pamiątkową statuetkę - kryształowy dwunastościan z wtopionym zarysem Akademii Platona.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.