Drugie Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych PW przyznane profesorowi Markowi Abramowiczowi

Wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych

"Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque"

dla profesora Marka Abramowicza - 03.12.2015 r.

3 grudnia 2015 roku po raz drugi nadano wyróżnienie Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque – „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha”.

Uroczystość zorganizowana tego dnia w siedzibie Centrum była poświęcona profesorowi Markowi Abramowiczowi z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wręczeniu statuetki CSZ w postaci kryształowego dwunastościanu z wtopionym zarysem Akademii Platona i nadania Profesorowi tytułu Mistrza Centrum Studiów Zaawansowanych PW towarzyszyli zaproszeni goście: profesorowie i przedstawiciele kadry naukowej Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Rajmund Bacewicz, prof. Leon Gradoń, prof. Kazimierz Stępień, prof. Zbigniew Lonc, prof. Józef Modelski, prof. Leszek Adamowicz, prof. Franciszek Krok, prof. Małgorzata Lewandowska, prof. Piotr Przybyłowicz, prof. Alina Maciejewska, prof. Jerzy Banaszek, prof. Jerzy Tafel, prof. Andrzej Kolasa, prof. Rafał Moderski, prof. Piotr Życki, prof. Mirosław Karpierz oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Żaneta Krześniak. Uroczystość poprowadził prof. Stanisław Janeczko, dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych. Życiorys oraz dokonania naukowe w dziedzinie astrofizyki oraz liczne pozanaukowe zainteresowania  laureata przedstawił profesor Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki UW. Słowa motta Wyróżnienia „Chwała Ci za to, że nie pozwoliłeś nałożyć więzów na swój umysł i swego ducha” doskonale odzwierciedlają dotychczasowy dorobek życia Profesora Marka Abramowicza. Tak liczne i niezwykłe osiągnięcia laureata na tak wielu płaszczyznach jak nauka, działalność artystyczna, społeczna, popularnonaukowa, edukacyjna zostały docenione przez Radę Centrum Studiów Zaawansowanych poprzez przyznanie tytułu Mistrza Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii

opublikowano 14.12.2015