Sympozjum „Scientific Intelligence - Illusion or Reality”, 26-28.10.2018, Sterdyń

W dniach 26-28 listopada 2018r. w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni odbyło się sympozjum Centrum Studiów Zaawansowanych „Scientific Intelligence - Illusion or Reality”.

Sympozjum poświęcone było tematyce rozwoju sztucznej inteligencji,  najnowszym osiągnięciom w tej dziedzinie, możliwości uczenia się maszyn, wykorzystaniu robotów i Big Data w medycynie oraz współczesnej inżynierii. W dyskusjach panelowych poruszone zostały zagadnienia, dotyczące obaw i zagrożeń a także etycznych dylematów, związanych z obecnym dynamicznym rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji, kierunków i perspektyw rozwoju tej dziedziny w przyszłości.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej sympozjum http://www.conferences.cas.wut.csz.pw.edu.pl/index.php/home.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii.

*****************************************************************************************************************************

Człowiek stworzył maszynę i algorytm. A potem połączył je razem. Nauczona maszyna cierpliwie i nieprzerwanie wykonywała swoją pracę. Tysiące wyrafinowanych maszyn z skomplikowanymi algorytmami pracuje dziś dla człowieka. Rozwiązują coraz bardziej zaawansowane problemy. Prawidłowo reagują na coraz bardziej skomplikowane sytuacje. Są precyzyjne i obliczają miliony razy szybciej niż człowiek. Maszyna wygrywa w konkursach szachowych z najlepszymi szachistami na świecie. Stosuje zaskakujące strategie. Nieintuicyjne. Nie-ludzkie. Ale nadal przestrzega zasad. Czy kiedyś je złamie? Czy sztuczna inteligencja może wykraczać poza zakres danego zadania? A może tylko iluzorycznym marzeniem jest to, że ludzka inteligencja i zdolności mogą być kiedykolwiek sztucznie realizowane.... Czy powinniśmy zachować czujność, bo marzenia czasami się spełniają?

Uczenie się maszyn i zapotrzebowanie na inteligencję jest wielkim wyzwaniem dla wszystkich użytecznych stworzeń nauki i techniki. W dużej części przedsiębiorstwa iluzorycznym marzeniem jest sztuczne urzeczywistnienie zdolności ludzkiej inteligencji. Jednak każdego dnia jesteśmy blisko momentu, w którym marzenia się spełniają. Sympozjum łączy różne punkty widzenia na temat i jego realizację.