Laboratorium Informatyki Optycznej - Wydział Fizyki PW

W Laboratorium Informatyki Optycznej od lat prowadzone sÄ… badania naukowe z dziedziny optyki dyfrakcyjnej, mikrooptyki, holografii i optycznego przetwarzania informacji.

Podejmowane zagadnienia nastawione są na zastosowania praktyczne. Aktualnie wyróżnić można następujące główne nurty badań:

  • Holografia syntetyczna – numeryczne iteracyjne metody projektowania hologramów pozwalajÄ…cych na kontrolowane ksztaÅ‚towanie pola Å›wietlnego w trzech wymiarach, w tym formowanie barwnych obrazów holograficznych do celów projekcyjnych. Hologramy syntetyczne stosowane sÄ… powszechnie do celów zabezpieczajÄ…cych, prowadzone sÄ… także prace nad holograficznym wyÅ›wietlaczem typu HUD.
  • Holografia cyfrowa – nowa metoda rejestracji hologramów cyfrowych – uproszczenie i zmniejszenie ukÅ‚adu rejestrujÄ…cego. Dynamiczna holografia realizowana w czasie rzeczywistym potencjalnie znajdzie zastosowanie w diagnostyce zarówno medycznej, jak i przemysÅ‚owej, a także w metodach transmisji trójwymiarowego obrazu.
  • Holografia klasyczna – optymalizacja ukÅ‚adów do zapisu hologramów powierzchniowych oraz objÄ™toÅ›ciowych. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia zastosowaÅ„ pokazowych (promocja zarówno WydziaÅ‚u Fizyki, jak i Politechniki Warszawskiej) oraz celów zabezpieczajÄ…cych.
  • PÅ‚askie i lekkie elementy dyfrakcyjne zastÄ™pujÄ…ce klasyczne soczewki sferyczne i asferyczne, realizujÄ…ce w czasie rzeczywistym obrazowanie ze zwiÄ™kszonÄ… gÅ‚Ä™biÄ… ostroÅ›ci - stosowane w szczególnoÅ›ci w medycynie, a także w mikroskopii, okulistyce i optometrii.
  • Projektowanie i modelowanie objÄ™toÅ›ciowych elementów optycznych, w tym refrakcyjno-dyfrakcyjnych, które mogÄ… mieć zastosowanie w obrazujÄ…cych ukÅ‚adach optycznych w dalekiej podczerwieni.
  • Elementy dyfrakcyjne do ksztaÅ‚towania wiÄ…zek emitowanych przez niepunktowe źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a, np. diody LED, lasery krawÄ™dziowe.
  • Badanie, charakteryzacja i optymalizacja przestrzennych modulatorów Å›wiatÅ‚a. Zastosowanie wspomnianych urzÄ…dzeÅ„ w różnych dziaÅ‚ach optyki dyfrakcyjnej oraz holografii dynamicznej.

Jednocześnie realizowane są zajęcia dydaktyczne cieszące się dużym powodzeniem wśród studentów. Uczestnicy odbywają następujące kursy: Podstawy Optyki (wykład), Laboratorium Podstaw Optyki, Laboratorium Informatyki Optycznej, Komputerowe Metody Optyki (wykład i laboratorium). Zajęcia dotyczą aktualnie podejmowanych problemów z pogranicza optyki i informatyki oraz zapewniają wiedzę niezbędną przy tworzeniu pracy dyplomowej.

 Liczni magistranci i dyplomanci realizujÄ… nowatorskie i dajÄ…ce siÄ™ zastosować pomysÅ‚y, z których wiele wieÅ„czonych jest publikacjami. Ze wzglÄ™du na atrakcyjność wizualnÄ… podejmowanej tematyki, Laboratorium aktywnie uczestniczy w akcjach promujÄ…cych WydziaÅ‚ i popularyzujÄ…cych FizykÄ™.

 Prace zarówno naukowe, jak i dyplomowe realizowane sÄ… w szeÅ›ciu salach wyposażonych w najwyższej klasy oprogramowanie oraz sprzÄ™t optyczny, który jest sukcesywnie modernizowany.

 W Laboratorium prowadzone sÄ… dodatkowe zajÄ™cia tzw. Warsztaty Holografii, adresowane do uczniów szkół licealnych. ZajÄ™cia majÄ… na celu promocjÄ™ fizyki i optyki, a także wspomagajÄ… nabór na studia techniczne.